Proje: İş Güvenliği İçin Giyilebilir Teknoloji

İş güvenliği için giyilebilir teknoloji : Pranga mı, özgürlük mü?

Zorluk

Şehir merkezinde yaşayan, stresten ve hareketsizlikten muzdarip bir beyaz yaka için giyilebilir sağlık teknolojisi hayatında önemli bir gelişme sağlayabilirken, şehir dışında fabrikada çalışan mavi yaka için ek bir dijital pranga anlamına gelebilir. Projede mavi yakayla birlikte yaşayarak çalışma hayatının, iş güvenliğinin, dahil oldukları şirketin ve teknoloji tüketiminin onlar için ifade ettiklerini anlamamız gerekiyordu. Sabah servise birlikte binip, bantta birlikte bulunup, öğlen yemeğini birlikte yiyerek mavi yaka bir çalışanın dünyasını anlamaya çalıştık.

Başarı

Mavi yakalı çalışanların teknoloji ile olan ilişkilerinin yanı sıra, farklı yaş gruplarının şirket ile olan ilişkileri çözümlendi. Tasarlanacak olan giyilebilir teknoloji ürünün, fonksiyonel ve estetik özelliklerine strateji sağlandı.

Kullanılan Yöntemler

  • Katılımcı etnografi
  • Gölge gözlem
  • İç müşteri derin görüşmeler

Fabrikada günün en güzel saati: Öğle molası. İki hafta boyunca birlikte yaşadığımız fabrikada bir süre sonra öğle molasının değerini anlıyoruz.

ethnogram_ethnography01
ethnogram_ethnography02

Tüm gün birlikte vakit geçirirken mavi yakanın günlük sıkıntılarını da dinleme şansı bulduk.

Fabrikanın spor salonu. Taşınabilir teknoloji bu noktada spor yaparken müzik hizmeti veriyor.

ethnogram_ethnography03
ethnogram_ethnography04

Güvenlik sebebiyle kuralların katı olduğu fabrika ortamında, mola saati geldiğinde ilk yapılan, dünyaya açılan akıllı telefona uzanmak.

Güncel Kalın

3 ayda bir yayınlanan Ethnogram Echo bültenlerini okumak ve etkinliklerden öncelikli haberdar olmak için epostanızı kaydedin.

© 2017 Ethnogram. Tüm Hakları Saklıdır.

echo_footer