Proje: YUM Brands – KFC “Always Original”

Y jenerasyonu için “Orijinal Olmak” ne anlama geliyor?

Zorluk

Türk toplumu, tüketimde batıya dönük ancak değerlerde özüne bağlı kalmak isteyen davranışıyla, bu alanda iletişim planlayan markaları zorlamaktadır. “Orijinal olmak” fikri de, her şartta normlar dışında hareket etmemeye özen gösteren toplum için dikenli bir yol anlamına geliyor. Y jenerasyonu ise hayata bir üst jenerasyonlara göre farklı bakıyor ve Türkiye şartları geçmişe göre çok farklı. Amacımız orijinalin ne ölçüde, hangi bağlamda ve hangi şartlarla kabul edilebilir olduğunu bulmaktı.

Başarı

Genç Türk tüketicisinin önem verdiği değerler anlaşılmış ve yaratıcı ekiple birlikte lansmanın iletişim dili belirlenmiştir.

Kullanılan Yöntemler

  • Birlikte yemek deneyimi ve bağlamsal derin görüşmeler
  • Yemek kültürü etnografisi
  • Video etnografi

Genç kuşaklar müşteri kitlenizi oluşturuyorsa, genç çalışanlarınız da olmalı ve onların da görüşlerini almalısınız. Tıpkı YUM Brands’in yaptığı gibi.

kfc_ethnogram_saha02
kfc_ethnogram_saha03

Fastfood hakkında Y kuşağının görüşlerini almak ve aralarındaki sosyal dinamiklerini anlamanın en iyi yolu: onlarla fastfood yemek!

kfc_ethnogram_saha01

Güncel Kalın

3 ayda bir yayınlanan Ethnogram Echo bültenlerini okumak ve etkinliklerden öncelikli haberdar olmak için epostanızı kaydedin.

© 2017 Ethnogram. Tüm Hakları Saklıdır.

echo_footer