Proje: Garanti Dijital KOBİ Bankacılığı

Türk KOBİ’si dijital dönüşümün neresinde?

Zorluk

Çeşitli büyüklükte KOBİ’nin, teknolojik dönüşümde katettikleri yolu belirlemek, şirket içi karar vericilerin ve etkiliyicilerin davranışlarını anlamak, tarif edilmemiş gizli ihtiyaçları ortaya çıkarmak ve bankanın dijital servislerine strateji girdisi sağlamak araştırmanın ana sorularını oluşturdu. KOBİ’lere ziyaretler gerçekleştirilerek görüşmeler yapıldı, dijital dönüşümdeki konumları ve algıları analiz edildi.

Başarı

Türk KOBİ’sinin büyümeyi nasıl yönettiği, teknolojiden ne oranda ve gerçek anlamda ne amaçla faydalandığı çözümlendi. Bankanın teknoloji desteği konusunda KOBİ’nin yanında nasıl yer alabileceği, hangi tonda ve ne şekilde iletişim kurmasının doğru olacağının yolları çizildi.

Kullanılan Yöntemler

  • Bağlamsal derin görüşmeler
  • Netnografi
  • Video etnografi
  • Gölge gözlem

Sektörel dinamikler ve müşteri ihtiyaçları sebebiyle yüzü batıya dönük işletmeler, teknolojiye daha kolay adapte oluyorlar.

garanti_kobi_ethnogram_saha01

“Vallaha babama bir yazılımın neden 15 bin TL ettiğini anlatamam. Onun yerine makina alalım der. ” – İkinci kuşak işletmeci.

garanti_kobi_ethnogram_saha02

Sektörlere özelleşmiş yazılım firmaları, genellikle o sektörün içinden gelmiş kişiler tarafından kurulmuş ve çevre etkisiyle satışa başlanmış.

garanti_kobi_ethnogram_saha03

Patron, gelecek sezonun tasarım trendlerini aktarırken.

garanti_kobi_ethnogram_saha04

Verimliliği artıracak uzun vadeli teknolojik çözümlerdense, güvenlik çözümleri revaçta. Cepten fabrikanın heryerini bizzat gözlemlemek çok daha iyi hissettiriyor.

garanti_kobi_ethnogram_saha05

Geleneksel ticaretten dijital ticarete dönüş. Bilgisayarların ve kağıt dokümanların bir arada yaşadığı ofis görüntüsü, bu durumun en anlamlı yansıması.

Güncel Kalın

3 ayda bir yayınlanan Ethnogram Echo bültenlerini okumak ve etkinliklerden öncelikli haberdar olmak için epostanızı kaydedin.

© 2017 Ethnogram. Tüm Hakları Saklıdır.

echo_footer